Jak dostać kartę kredytową?

Chociaż o kartę kredytową może wnioskować niemal każda osoba pełnoletnia (w niektórych bankach jednak minimum wieku może wynosić 21 lat), nie jest to jednoznaczne z wydaniem karty. Decyzja banku zależy między innymi od formy i czasu zatrudnienia, wysokości miesięcznych zarobków i historii kredytowej. Jakie minimalne wymagania należy spełnić, aby móc korzystać z karty kredytowej? W tym artykule postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości.

Woman using mobile phone holding credit card on sofa.

Forma i czas zatrudnienia

Banki patrzą najprzychylniej na osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony. W tym przypadku wystarczy 3-miesięczny staż pracy, aby z powodzeniem ubiegać się o kartę kredytową. Będąc zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas określony, najczęściej wymaga również (oprócz stażu) potwierdzenia ważności umowy na 3, 6 lub 12 miesięcy. Aby otrzymać kartę kredytową, posiadając jedynie umowę zlecenie lub umowę o dzieło, musimy udokumentować już przynajmniej 12-miesięczny staż pracy, a własną działalność gospodarczą – 24-miesięczny.

Wysokość miesięcznych zarobków

Aby otrzymać klasyczną kartę kredytową, nie trzeba otrzymywać wysokiego wynagrodzenia. W niektórych bankach nawet 500 zł miesięczne netto wystarczy, aby z powodzeniem o nią wnioskować. Inne zasady dotyczą natomiast kart srebrnych (około 1000 zł netto) i złotych (około 2000 zł netto). Szczególnym przypadkiem są karty czarne i platynowe, przeznaczone dla szczególnie zamożnych i wymagających klientów. Minimalne miesięczne wynagrodzenie wymagane do otrzymania takiej karty oscyluje wokół 10 000 zł netto.

Historia kredytowa

Przed podjęciem decyzji o przyznaniu karty kredytowej, bank z pewnością „prześwietli” klienta pod kątem jego historii kredytowej (np. w Biurze Informacji Kredytowej), zaciągniętych zobowiązań (np. z tytułu kredytu hipotecznego) oraz obecności jego nazwiska na liście dłużników (np. w Biurze Informacji Gospodarczej). Te informacje wpływają między innymi na oprocentowanie karty czy dostępny limit zadłużenia.

Podsumowanie

Wnioskowanie o kartę kredytową nie jest wbrew pozorom skomplikowanym procesem. W niektórych przypadkach udokumentowanie zatrudnienia i zarobków nie jest nawet obowiązkowe. Po spełnieniu wymagań, nieszczególnie wygórowanych, możemy cieszyć się nie tylko możliwością korzystania z karty kredytowej, ale również dodatkowymi benefitami, takimi jak zniżki i rabaty w wybranych punktach sprzedaży (np. na stacjach benzynowych).