Jak działa drukarka fiskalna?

Zgodnie z polskimi przepisami, każdy przedsiębiorca prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych do limitu 20 000 zł obrotu ma obowiązek stosowanie kasy rejestrującej. Od tej reguły jest kilka wyjątków. Po przekroczeniu limitu firma zobowiązana jest do zakupienia kasy bądź drukarki fiskalnej. Czym charakteryzuje się drukarka fiskalna? W jaki sposób działa? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania!

receipt paper

Czym różni się drukarka fiskalna od kasy fiskalnej?

Podstawową różnicą między kasą a drukarką fiskalną jest to, iż ta druga wymaga wsparcia w postaci oprogramowania zainstalowanego na komputerze lub laptopie. Kasa fiskalna natomiast działa w pełni autonomicznie. Czy w takim razie kasa fiskalna jest lepszym rozwiązaniem? Otóż wcale tak nie musi być. Oprogramowanie komputerowe do drukarki fiskalnej umożliwia wykonywanie znacznie bardziej skomplikowanych operacji, takich jak na przykład operacje magazynowe.

Przeczytaj też: kasa mobilna i pinpad – jaka cena

W jaki sposób działa drukarka fiskalna?

Drukarka fiskalna jest urządzeniem rejestrującym dane dotyczące każdej sprzedaży – kwoty netto, brutto, VAT (zgodnie z aktualnie obowiązującą matrycą stawek), ale także datę i godzinę, stanowisko czy osobę kasjera. Zmiana którejkolwiek z tych informacji jest niemożliwa. Po zakończeniu transakcji należy wydrukować paragon fiskalny w dwóch kopiach – jedną dla klienta, drugą dla sprzedawcy, który przechowuje go przez okres 5 lat. Ponieważ drukarka fiskalna wymaga stałego połączenia z oprogramowaniem na komputerze lub laptopie, transmisja danych odbywa się na bieżąco, wprowadzając wszystkie transakcje automatycznie do systemu księgowego. Po zakończeniu pracy generuje się raport fiskalny dobowy, zawierający wszystkie dane związane ze sprzedażą z danego dnia, a całodzienny utarg zostaje trwale zapisany w pamięci fiskalnej drukarki.

Podsumowanie

Drukarka fiskalna jest świetnym rozwiązaniem szczególnie dla sprzedawców oferujących dużą gamę towarów. Przy mniej rozbudowanym portfolio produktów i ograniczonych środkach finansowych warto jednak zdecydować się na mniej skomplikowaną kasę fiskalną.