Rodzaje płatności w sklepie internetowym

Zakładanie sklepu internetowego to nie tylko wybór branży, nazwy i domeny. Czynność ta wiąże się z wieloma innymi decyzjami, takimi jak sposoby dostawy czy metody płatności. To właśnie o tych ostatnich dowiesz się nieco więcej w niniejszym artykule. Są one nieodzownym elementem każdego sklepu internetowego – pozwalają na natychmiastowe potwierdzenie zapłaty.

the girl is shopping on the Internet

Przelewy i szybkie przelewy

Podstawowym i najpopularniejszym sposobem płatności w sklepach internetowych są przelewy i szybkie przelewy. Ta metoda jest wykorzystywana przez większość firm e-commerce. Procedura jest niezwykle prosta – po wybraniu tego sposobu zostajemy przekierowani na stronę www swojego banku, logujemy się i autoryzujemy automatycznie przygotowany przelew. W większości przypadków taka transakcja jest księgowana natychmiast, dlatego możemy liczyć na szybką dostawę.

Przeczytaj też: drukarka a kasa fiskalna

Płatność kartą debetową/kredytową

Inną popularną metodą jest płatność za pomocą karty debetowej lub kredytowej. Chociaż wydaje się niebezpieczna – głównie ze względu na konieczność podania dokładnych danych karty. W rzeczywistości jest całkowicie godną zaufania formą płatności.

Płatność SMS

Produkty o mniejszej wartości (np. kod dostępu do zawartości strony) możemy zakupić, wybierając płatność za pomocą wiadomości SMS. Aby tego dokonać, przepisujemy treść znajdującą się na sklepie internetowym, po czym wysyłamy na odpowiedni numer. Po wysłaniu takiej wiadomości kwota pobierana jest ze stanu konta znajdującego się na karcie SIM.

Portfel elektroniczny

Portfele elektroniczne zyskują coraz większą popularność w Polsce. Ich działanie przypomina tradycyjny portfel, skąd też wzięła się ich nazwa. Możemy wpłacać i wypłacać z niego pieniądze, trzymać tam dane dotyczące naszych kart płatniczych, a także przelewać środki na inne e-portfele. Jednym z najpopularniejszych e-walletów w Polsce jest PayPal.

Podsumowanie

Dokonując wyboru dostępnych w naszym sklepie internetowym form płatności, powinniśmy zwrócić uwagę na niektóre aspekty, takie jak koszty i prowizje obowiązujące w danym systemie, możliwość kontrolowania przychodów i wydatków, a także elastyczność w wypłatach i stały dostęp do środków.